Napredni senzorski sistem za 3D kontrolo geometrije kompleksnih predmetov v tovarnah prihodnosti

Projekt EAGLE vzpostavlja kompaktno kombinacijo industrijskih, MSP in raziskovalnih partnerjev, ki so osredotočeni na prebojno inovacijo na področju naprednih senzorjev za potrebe tovarn prihodnosti.
V okviru projekta EAGLE smo razvili demonstracijski prototip naprednega 3D senzorskega sistema, ki omogoča frekvenčno vizualno kontrolo geometrije kompleksnih predmetov. Prototip smo validirali in demonstrirali v simuliranem operativnem okolju. Kot primer uporabe smo izbrali odpreške, ki so zaradi inovativnega lightweight designa tehnološko izjemno aktualni, sočasno pa geometrijsko izredno kompleksni izdelki. Odpreški so jekleni, pogosto tudi lakirani, kar je pri kontroli povzročalo dodaten izziv zaradi odboja svetlobe. Kontrola se izvaja z uporabo inovativnih 3D postopkov strojnega vida, ki smo jih razvili in nadgradili na podlagi lastnih patentiranih rešitev ter preizkusili v okviru projekta. Pri tem smo razvili več novih prebojnih rešitev, ki predstavljajo napredek na področju stanja tehnike.
Razvoj naprednega senzorskega sistema za 3D kontrolo geometrije kompleksnih predmetov je potekal v okviru dveh RR faz, industrijskih raziskav ter eksperimentalnega razvoja. Obsegal je RR aktivnosti na tehnoloških stopnjah TRL 3–6. V okviru projekta smo razvili tudi koncept umestitve razvite tehnološke rešitve v industrijsko okolje pametnih tovarn. Prototipno rešitev smo preizkusili v avtomobilski panogi, kjer je stopnja avtomatizacije dovolj visoka za uvajanje najsodobnejših rešitev na področju avtomatizirane kontrole, v nadaljevanju pa bomo rešitev prenesli tudi na aplikacije v drugih panogah.
Rezultat RR projekta je prototip naprednega senzorskega sistema za 3D kontrolo geometrije kompleksnih predmetov v tovarnah prihodnosti. Proizvajalcem z velikoserijsko proizvodnjo bo omogočal proizvodnjo izdelkov z visoko dodano vrednostjo. Sistem ima velik tržni potencial v tovarnah prihodnosti, tako v avtomobilskem sektorju, kot tudi drugih sektorjih na globalni ravni.
Projekt je bil sofinanciran v višini 1.995.559,47 EUR.
Več o evropski kohezijski politiki v Sloveniji na spletni strani www.eu-skladi.si

