DAIS, Slovenija
Porazdeljeni sistemi umetne inteligence (Distributed Artificial Intelligent Systems)
Vseevropski projekt, ki prinaša hitrejše, varnejše in energetsko učinkovitejše rešitve za obdelavo podatkov z razvojem programske in strojne opreme edge AI.
Z revolucionarno spremembo, ki jo je prinesel internet stvari (IoT) in hitrim naraščanjem podatkov iz vedno več vseprisotnih povezanih naprav, so bile ranljivosti v sistemu postavljene v ospredje. Kako lahko zbiramo in obdelujemo vedno večjo količino podatkov, hkrati pa obravnavamo izzive glede zasebnosti, hitrosti in energetske učinkovitosti? In kako lahko Evropa prevzame vodstvo na področju, ki ga že prevladujeta Amerika in Azija? To je nekaj vprašanj, na katera želi odgovoriti projekt Distributed Artificial Intelligent Systems (DAIS).
DAIS je vseevropsko prizadevanje, ki traja tri leta s skupnim proračunom 33 milijonov evrov in konzorcijem 47 partnerjev iz 11 držav. Projekt, ki ga usklajuje RISE, švedski raziskovalni inštitut, bo okrepil položaj Evrope s postavitvijo evropskih vrednot v jedro elektronskih komponent in sistemov (ECS), ki bodo oblikovali novo dobo s samoorganizacijo, zasebnostjo pri načrtovanju, nizko uporabo energije in zagotavljanjem tehnologije, potrebne za zaščito teh vrednot.

Umetna inteligenca na robu – predpogoji za DAIS
Nova paradigma računalništva na robu zagotavlja nove rešitve s približevanjem virov uporabniku, ohranja občutljive in zasebne podatke v napravi ter zagotavlja nizko zakasnitev, energetsko učinkovitost in razširljivost v primerjavi s storitvami v oblaku, hkrati pa zmanjšuje pasovno širino omrežja. Sočasno obstaja tudi vedno večja potreba po uporabi umetne inteligence (AI) na robu. Združevanje teh inovacij, ki mu bo sledila selitev funkcij umetne inteligence iz oblaka na rob, bo služila kot naslednji korak v razvoju, v katerem bo pomembno vlogo igral projekt DAIS. V prihodnjem scenariju inteligence na robu bodo napredni algoritmi umetne inteligence in strojnega učenja optimizirani za delovanje na robu, ki lahko obravnava funkcije, kot so video okvirji, informacije o naravnem govoru in nestrukturirani podatki, ki jih ustvarijo kamere, mikrofoni in drugi senzorji, brez nalaganja podatkov v oblak in čaka na odgovor.
Cilj projekta DAIS – konkurenčnost za močno evropsko industrijo
DAIS ima ambiciozen cilj razviti inteligentne in varne rešitve »na robu« za industrijske aplikacije za evropsko industrijo v celotni dobavni verigi. Natančneje cilji DAIS so:
- Zagotavljanje inteligentne obdelave podatkov in komunikacije lokalno na robu, da se omogočijo industrijske aplikacije, ki so kritične za varnost v realnem času.
- Razvoj varnih, varnih in zanesljivih rešitev HW in SW industrijskega razreda, ki bodo kos kibernetskim napadom in težkim omrežnim razmeram.
- Zagotavljanje tehnik umetne inteligence na robu, ki se ujemajo z različnimi računalniškimi močmi v nasprotju z relativno dosledno računalniško močjo v oblaku.
- Distribucija in delitev zapletenih operacij umetne inteligence med oblak in rob, pri čemer rob izvaja zgodnjo inteligentno obdelavo podatkov, kar zmanjša pasovno širino podatkov, ki se prenašajo v oblak; in izgradnja infrastrukture (vključno s strojno in programsko opremo), ki bo to zagotavljala v Evropi.
- Zagotavljanje souporabe podatkov in rešitev za sodelovanje na robu za obvladovanje časovno-prostorske raznolikosti robnih podatkov.
- Razvoj rešitev za IoT, tj. večinoma brezžičnih naprav z energetskimi in procesnimi omejitvami, za heterogena in sovražna/težka okolja.
- Zagotavljanje rešitev za ponovno uporabo v industrijskih domenah.
- Uporaba metodološkega pristopa z integrirano dobavno verigo, od akademskih, do sistemskih oblikovalcev in integratorjev, do ponudnikov komponent, razvijalcev in ponudnikov aplikacij in storitev ter končnih uporabnikov.
Celoten koncept DAIS
Da bi dosegli in potrdili navedeni vpliv, je konzorcij DAIS definiral tako imenovane dobavne verige (DV). Vsaka dobavna veriga obravnava določen cilj DAIS, njeni rezultati pa se uporabljajo kot vhodni podatki za druge dobavne verige in projektne dejavnosti. DAIS definira dve vrsti dobavnih verig:
- Oskrbovalne verige za omogočajoče tehnologije (DV 1–5) razvijajo temeljne osnovne elemente programske in strojne tehnologije (kot so komponente, sistemi in arhitekture), ki jih zahtevajo druge dobavne verige (6–8).
- Dobavne verige aplikacij (DV 6-8) bodo uporabile in potrdile rezultate, dosežene v dobavnih verigah omogočitvene tehnologije. Napredek, dosežen med projektom DAIS, bodo predstavili predani demonstratorji dobavnih verig 6-8.
Trud in aktivnost vsakega partnerja v dobavni verigi sta preslikana v delovne pakete, ki se začnejo z zahtevami in končajo z validacijo in testiranjem. Matrična struktura podpira učinkovito in učinkovito sodelovanje med partnerji na osredotočen način.
DAIS je prejel sredstva od skupnega podjetja ECSEL Joint Undertaking (JU) v okviru sporazuma o dodelitvi sredstev številka: 101007273. JU prejema podporo iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Horizon 2020 ter Švedske, Nizozemske, Nemčije, Španije, Danske, Norveške, Portugalske, Belgije, Slovenija, Češka, Turčija.
Vodilni partner: RISE Institute Sweeden
Slovenija: Institut Jožef Štefan, COSYLAB, TPV AUTOMOTIVE
Vrednost projekta: 32.739.483 EUR
Maksimalna vrednost subvencije: 9.815.698,94 EUR
Začetek projekta: Maj 2021
Več o projektu: https://dais-project.eu/
